Objawy paradontozy


Jeżeli zauważysz, że twoje dziąsła są:
/ ZACZERWIENIONE /  OPUCHNIĘTE / BOLĄCE / KRWAWIĄCE / OBNIŻONE /

zgłoś się do dentysty. 

Paradontoza to zapalenie przyzębia, czyli tkanek odpowiadających za umocowanie zębów. Jest jedną z najpowszechniej występujących chorób, cierpi na nią 70 proc. Polaków, a więc o wiele więcej niż na  cukrzycę, nadciśnienie czy choroby kręgosłupa. Tymczasem jej konsekwencje mogą być poważne, a nieleczona paradontoza prowadzi do utraty zębów nawet u młodych osób.

Zapalenie przyzębia jest konsekwencją nieprawidłowej higieny jamy ustnej i złych nawyków. Pozostający na zębach osad stopniowo zamienia się w kamień nazębny, który sprzyja rozwojowi szkodliwych bakterii wywołujących stan zapalny. W początkowym stadium zapalenie dziąseł jest nie do zauważenia przez pacjentów, a może je rozpoznać tylko stomatolog. Dlatego regularne wizyty kontrolne w gabinecie dentystycznym są tak istotne.

Najczęstszym widocznym objawem paradontozy jest krwawienie dziąseł, które pojawia się podczas szczotkowania oraz zmiana wyglądu dziąseł, m.in. ich zaczerwienienie i rozrost. Oprócz tego infekcji może towarzyszyć nieprzyjemny zapach z ust i nadwrażliwość na temperaturę.

Zwróć uwagę na swoje dziąsła – zdrowe są blado-różowe, jeżeli zauważysz obrzęk i zaczerwienienie, koniecznie zgłoś się do dentysty. Może to być przejściowe, ale też może być początkiem paradontozy.

Pierwsze objawy często bywają bagatelizowane, pacjenci zgłaszają się do dentysty o wiele później – dopiero wówczas, gdy zauważają u siebie odsłonięcie szyjek zębowych, rozchwianie zębów lub powstawanie przerw między nimi, a także kiedy towarzyszą im dolegliwości bólowe. Paradontoza jest najczęściej diagnozowana w zaawansowanym stadium między 40. a 50. rokiem życia, mimo że lekarz stomatolog w badaniu klinicznym o wiele wcześniej może stwierdzić pierwsze objawy. A im wcześniej choroba zostanie wykryta, tym łatwiej się ją leczy.

Ryzyko wystąpienia paradontozy wzrasta z wiekiem, ale jest zależne od wielu czynników: sposobu odżywiania, sięgania po używki, zwłaszcza papierosy i alkohol, stanu uzębienia, przypadków paradontozy w rodzinie, stanu zdrowia – współwystępuje m.in. z cukrzycą czy schorzeniami reumatoidalnymi. U kobiet stany zapalne przyzębia pojawiają się częściej podczas ciąży oraz menopauzy, co związane jest ze zmianami hormonalnymi. Paradontoza prowadzi również do rozwoju innego rodzaju zaburzeń. Bakterie z kieszonek zębowych, które dostają się do naczyń krwionośnych, przyczyniają się do tworzenia zmian miażdżycowych, mikrozakrzepów, innego rodzaju zaburzeń układu krążenia, a także zapaleń płuc, a u kobiet w ciąży – przedwczesnych porodów. 


Zapalenie dziąseł, a paradontoza

Główną przyczyną stanu zapalnego dziąseł jest gromadzący się na szkliwie osad nazębny, który prowadzi do powstania kamienia nazębnego. Należy pamiętać, że przyczyną zapalenia dziąseł mogą być także cukrzyca, białaczka, anoreksja, bulimia czy zmiany hormonalne u kobiet w trakcie np. ciąży. Z kolei za paradontozę odpowiedzialne są złogi bakterii osadzające się na uzębieniu i atakujące tkanki przyzębia. Stomatolodzy przestrzegają, że kamień jest bezpośrednim wynikiem niewłaściwej higieny jamy ustnej pacjentów. Musimy pamiętać, że w trakcie jedzenia i picia, flora bakteryjna wraz                z resztkami pokarmu nieustannie namnaża się i odkłada na naszych zębach. Jeśli zęby szczotkujemy zbyt krótko, niedokładnie, zapominamy o regularnym stosowaniu nici dentystycznych, odwlekamy wizytę u specjalisty i decyzję o profesjonalnym usunięciu kamienia (tzw. skaling lub piaskowanie) - to ryzyko wystąpienia stanu zapalnego dziąseł jest zdecydowanie większe. Z czasem problem narasta       i pogłębia się, co może skutkować zaawansowaną już paradontozą.
Jeśli masz skłonność do powstawania stanów zapalnych dziąseł:
- myj zęby miękką szczoteczką, ruchami okrężnymi min. 2 x dziennie, a najlepiej po każdym posiłku
- przy myciu staraj się delikatnie masować dziąsła i wymiatać resztki pokarmu od dziąsła w dół
- regularnie używaj nici dentystycznych, irygatora lub tzw. szczoteczek interdentalnych, które dzięki małej główce bez problemu poradzą sobie z wyczyszczeniem przestrzeni międzyzębowych
- profilaktycznie używaj łagodnych past ziołowych oraz specjalistycznych past zapobiegających paradontozie zaleconych przez lekarza
- stosuj antyseptyczne i antybakteryjne płyny do płukania ust hamujące rozwój szkodliwych bakterii