Choroby dziąseł - przyczyny, objawy, leczenie

Choroby dziąseł – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

 

Większość z nas zdaje sobie sprawę z konieczności regularnego odwiedzania stomatologa. Mówi się, że na rutynowy przegląd jamy ustnej w gabinecie powinniśmy zdecydować się co najmniej dwa razy w roku. Mimo że generalnie wiemy o tych zaleceniach, niewiele osób się do nich stosuje: tłumaczymy się brakiem czasu, tym, że zęby nas nie bolą, że trzeba czekać w kolejce, a na prywatne wizyty nas nie stać. Staramy się dbać o zęby w domowym zaciszu: regularnie je szczotkujemy, stosujemy odpowiednie pasty, nici dentystyczne oraz płyny do płukania. Wiemy, że od stanu naszego uzębienia zależy nie tylko nasz dobry wygląd (naturalne, zdrowe zęby zawsze lepiej się prezentują niż te z próchnicą albo sztuczne), ale i stan zdrowia całego naszego organizmu. A dziąsła? Czy o nie także dbamy? Wiele osób pewnie nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że one również wymagają specjalnej pielęgnacji. Czasem brakuje nam świadomości, że zły stan dziąseł w takim samym stopniu jak zębów może być zalążkiem choroby i powodem częstych wizyt u dentysty.

Zęby - także te zdrowe i idealnie białe - muszą wyrastać ze zdrowych, zadbanych dziąseł. Tylko wtedy są naprawdę zdrowe, mocne i stabilnie osadzone, czyli nie chwieją się, nie kiwają i – co najważniejsze – nie wypadają. Aby uniknąć tych zagrożeń, należy skutecznie i szybko leczyć wszelkie choroby dziąseł, jakie mogą nas dotykać. W tym przypadku ważna jest nie tylko profilaktyka, ale i szybka diagnoza oraz właściwie dobrane leki.

Przyczyny chorób dziąseł są różnorakie. Zalicza się do nich między innymi: wrodzone predyspozycje genetyczne, bakterie, wirusy, cukrzycę, alergie, nadmierne spożywanie alkoholu, palenie papierosów, znaczne niedobory witaminy C, zmiany hormonalne, jakie mają miejsce np. w czasie ciąży czy wreszcie przyjmowanie niektórych, silnie działających leków. Rozpoznanie chorób dziąseł jest stosunkowo łatwe: dziąsła krwawią, bolą, są zaczerwienione, zęby wydają się dłuższe (na skutek cofnięcia się dziąseł i odsłonięcia szyjek zębowych), ruszają się lub wypadają.

Aby nie dopuścić do problemów dziąsłowych i rozwoju poważnej choroby, trzeba jak najszybciej rozpocząć leczenie. Możliwości jest kilka: stosowanie odpowiednich past do zębów i ochronnych płynów do płukania jamy ustnej, usunięcie kamienia w gabinecie, podanie odpowiednich leków, zastosowanie lasera czy też zabiegi operacyjne. Bezspornie najlepszą metodą na uniknięcie ryzyka chorób dziąseł jest profilaktyka, czyli niedopuszczenie do ich pojawienia się lub rozwoju. Podstawą profilaktyki jest zaś odpowiednia pielęgnacja zębów i dziąseł oraz regularne kontrole u stomatologa.