Przyczyny paradontozy


 
Paradontoza – bolączka naszych czasów
 
Paradontoza, czyli zapalenie przyzębia jest drugim, po próchnicy, najczęstszym schorzeniem jamy ustnej. Przyczyny paradontozy, to głównie szybki tryb życia i brak odpowiedniej higieny. Mechanizm powstawania paradontozy jest prosty: resztki jedzenia pozostające na powierzchni zębów tworzą osad, który następnie przekształca się w kamień nazębny. Jest on doskonałą pożywką dla bakterii chorobotwórczych. W wyniku walki organizmu z drobnoustrojami powstaje stan zapalny. Powoli następuje też proces odsłaniania korzeni zębów i niszczenia struktur utrzymujących zęby w zębodole. 
 
Pierwsze objawy – potrzebny dentysta
 
Pierwsze objawy paradontozy są zazwyczaj ignorowane, kto by zwracał uwagę na zaczerwienione dziąsła? Nikt, a mało, kto wie, że krwawienia z dziąseł czy nadwrażliwość na temperaturę, mogą świadczyć o już rozpoczętym procesie zapalnym przyzębia. Polacy często odczuwają lęk przed wizytą u stomatologa. Stereotyp groźnego dentysty powoduje, że na kontrolę zgłaszamy się średnio raz do roku albo nawet rzadziej. Kiedy dodamy do tego zły tryb życia i nieodpowiednią higienę wyłania się nam portret przeciętnego Kowalskiego. Do gabinetów zgłaszają się zazwyczaj osoby zaniepokojone odsłoniętymi szyjkami zębowymi, zwiększoną ruchomością zębów oraz poważnymi obrzękami. Takie objawy są już prostą drogą do utraty zębów w wyniku zaawansowanych chorób przyzębia, czyli paradontozy. Specjaliści z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy zebrali główne czynniki powodujące choroby przyzębia oraz przedstawili sposoby leczenia paradontozy.

Nieleczone choroby dziąseł i paradontoza mogą mieć wpływ na zdrowie całego organizmu, a w szczególności organów takich, jak: serce, mózg, nerki. Na poniższej infografice przedstawiamy narządy narażone na problemy w wyniku paradontozy.